Спорт и генетика

Рубрика
Спорт и генетика

Спорт і фізична активність має велике значення в нашому житті. Для кого-то це просто спосіб тримати себе в формі і добре відчувати, для інших - сенс життя. Спорт і генетика взаємопов'язані: з одного боку схильність до певного типу навантажень визначені генетично, з іншого - спорт може змінити наші гени.

Оскільки наука робить значні кроки в розумінні нашої генетичної інформації, пішов пошук генетичних компонентів, які поділяють переможців і переможених. Якщо вам цікаво визначитися, в якому спорті ви або ваша дитина може бути найбільш успішні, ви можете зробити ДНК-тест на схильність до спорту. Цей тест заснований на різних генетичних дослідженнях, міжнародно консолідованих і прийнятих науковим співтовариством.

Яку інформацію можна дізнатися за таким аналізу

Спортивні генетичні дослідження надають ключові дані для найбільш розумного планування програми тренувань, допомагаючи досягти поставлених цілей і уникнути травм. Зокрема:

  • спортивний профіль. Тест проаналізує ваші гени і вашу схильність до того спорту, де ви можете досягти успіху. Фахівці оцінять ваші аеробні здібності, записані в генах, а також інші можливості, пов'язані зі спортом;
  • нервово-м'язовий профіль. Аналіз ДНК в спортивній генетиці покаже схильність ваших м'язів до силових тренувань. Він дозволить побачити, що ваші гени говорять про опір ваших м'язів до втоми, і з його допомогою можна оцінити здатність м'язів до регенерації;
  • метаболічний профіль. У генетичному коді можна бачити загальну схильність до придбання спортивних переваг: як ви схильні втрачати вагу, чутливість до інсуліну, схильність до зниження рівня холестерину за допомогою вправ;
  • серцево-судинний профіль. Гени розкажуть про те, як ваше кров'яний тиск може реагувати на фізичні навантаження, і навіть вашу здатність знижувати його за допомогою регулярних фізичних вправ. Дослідження покаже вплив вашої генетики на зниження рівня холестерину ЛПВЩ за допомогою спорту і наскільки легко ваш організм знижує середню частоту серцевих скорочень під час тренувань;
  • ризик травми. Деякі генетичні дослідження пов'язують певні генотипи зі схильністю до травм певних типів. Це може виражатися в більше ламкості суглобів, зв'язок і інших специфічних патологіях, таких як проблеми з ахілловим сухожиллям.

Як заняття спортом може вплинути на структуру ДНК

Геном людини разюче складний і динамічний, причому гени постійно включаються або вимикаються в залежності від того, які біохімічні сигнали вони отримують від організму. Коли гени включені, вони синтезують білки з амінокислоти, які викликають фізіологічні реакції в інших частинах тіла.

Вчені знають, що певні гени стають активними або більш тихими в результаті фізичних вправ. Але вони не розуміють, як ці гени дізнаються, як їм реагувати на фізичні вправи. Епігенетика - процес, за допомогою якого змінюється робота генів, але не самої ДНК. Епігенетичні зміни відбуваються зовні гена, головним чином, через функцію, звану метилированием. При метилировании кластери атомів, звані метильних груп, прикріплюються до зовнішньої частини гена, подібного мікроскопічним молюскам, і роблять цей ген більш-менш здатним приймати біохімічні сигнали від тіла і реагувати на них.

Вчені знають, що патерни метилування змінюються в залежності від способу життя. Наприклад, споживання певних дієт або вплив забруднювачів може змінити патерни метилування деяких генів в нашій ДНК і вплинути на те, які білки експресують ці гени. Залежно від того, які гени залучені, це також може вплинути на наше здоров'я і ризики захворювань.

Набагато менше відомо про фізичні навантаження і метилировании. Не так давно вченими з Каролінського інституту в Стокгольмі було зроблено цікаве відкриття. Вони вивчили те, як фізичні навантаження на нижню частину тіла протягом трьох місяців вплинули на 23 випробовуваних - це були молоді і здорові чоловіки і жінки. Тренування на велотренажері однією ногою зробили цю частину тіла тестованих сильнішою.

Але зміни в ДНК м'язових клітин були куди більш цікавими. Використовуючи складний геномної аналіз, дослідники визначили, що більше 5000 ділянок в геномі м'язових клітин тренованою ноги тепер мають нові патерни метилування. Зміни були значними і не були виявлені в нетренованій нозі.

Відомо, що більшість розглянутих генів грають важливу роль в енергетичному обміні, реакціях інсуліну і запаленні в м'язах. Іншими словами, вони впливають на те, наскільки здоровими стають наші м'язи і тіло. Таким чином, через тренування на витривалість, наприклад, звичайний біг, можна викликати зміни, які вплинуть на спосіб використання наші генів і здоров'я.

Що дає тест ДНК на схильність до спорту?

Що показує аналіз ДНК в спортивній генетиці? Важливо розуміти, що таке тестування не зможе спонукати людину до заняття будь-яким конкретним видом спорту. Але він може показати, чи має людина більше спортивних переваг в силових видах спорту в порівнянні з видами спорту на витривалість (наприклад, в спринті в порівнянні з бігом на довгі дистанції). Він також може дати вам наступну важливу інформацію:

  • які частини тіла людини можуть бути більш схильні до травм;
  • показання до вживання або уникнення будь-яких продуктів для поліпшення метаболізму;
  • кількість сну, необхідного для більш ефективного відновлення після тренувань;
  • схильність до захворювань, які часто зустрічаються у спортсменів;
  • приховані дефекти у фрагментах ДНК, які варто враховувати при виборі типу фізичної активності.

Таким чином, кому підходить генетичний аналіз на спорт? Всім, хто планує вибрати відповідний вид спорту або тип фізичної активності для досягнення високих результатів і зниження ризику отримання травми.

Однак слід враховувати, що хоча недавні дослідження піднімають рівень впливу генів на спортивні здібності до 50% і описують більше 240 генетичних варіацій, пов'язаних зі спортивними якостями, такими як швидкість, сила, витривалість і схильність до травм, важливо відзначити, що не все залежить від генів. Людина має певні якості і недоліки завдяки сумі генів і впливу навколишнього середовища. Такі параметри, як харчування, клімат, тренування, стиль життя і т. П., Грають важливу роль поряд з генетикою в наших спортивних показниках і стан здоров'я. Ось чому рекомендується враховувати генетичні чинники разом з іншими зовнішніми змінними, щоб вибрати відповідну спортивну практику відповідно до ваших характеристиками і цілями.

Щоб здати такий тест, досить надати в лабораторію зразок слини. Його беруть спеціальним аплікатором з внутрішньої сторони щоки. Здати зразок можна за допомогою домашнього набору або в одному з пунктів прийому зразків лабораторії Медікал Геномікс Україна.

Похожие статьи
Сподобався пост? Підпишіться на оновлення сайту
Залишити відповідь

Останні статті

Поняття «аналіз ДНК» з'явилося в побуті ще 1980 року, і нині немає людини, яка з нею незнайома. Заглибимося в термінологію, ДНК-тест – процедура внутрішньовидової ідентифікації.

Медичний центр Медікал Геномікс Україна пропонує підтверджені наукою можливості зберегти свою молодість та здоров'я на всіх життєвих етапах.

Тридцять вісім років тому Алек Джефріс, генетик із Британії, дійшов висновку, що ДНК кожної людини унікальна. Надалі це відкриття вчені поклали основою методу, який знайшов застосування у криміналістиці, у світі науки.

На сьогоднішній день на території України дедалі популярнішими стають ДНК лабораторії. За останні роки кількість людей, які бажають замовити ДНК — тестування на встановлення спорідненості у Києві та по всій Україні, зросла в кілька разів.

Дізнатися про своє етнічне походження, досліджувати свою сімейну історію та знайти нових родичів зовсім нескладно завдяки простому тесту ДНК.

Молекулярний тест на коронавірус за допомогою ПЛР - це точний тест, рекомендований ВООЗ для підтвердження коронавірусної інфекції SARS-CoV-2.

Будьте абсолютно впевнені в батьківстві завдяки найбільш популярним ДНК-тестам на батьківство. Досить взяти зразки будь-якого формату з ДНК від батька та дитини: мазки зі щоки, щітки, окуляри, столові прилади, соломинки тощо.

У нашому списку послуг доступні різні типи тестів для підтвердження зараження коронавірусом SARS-CoV-2. Варто пам'ятати, що використовуються для перевірки різних параметрів. Тести ПЛР підтверджують поточну інфекцію COVID-19.

ДНК-тестування для встановлення батьківства полягає у порівнянні генетичних профілів передбачуваного батька та дитини. Подібні тести проводяться для визначення ступеня спорідненості між членами сім'ї однієї статі: сестра – сестра, дідусь – онук.